Napisałem też kilka wierszy o Izbicy. Jeden z nich, w formie pastiszu, został tu zamieszczony. Ostatnia linijka tekstu tego wiersza – piosenki brzmi: „Izbico, tyś nasz cud”.

„Izbico, tyś nasz cud”
WSTĘP
Nie wiem jak to się stało, ale dobijam do osiemdziesiątki. Na szczęście jestem zdrowy i humor mnie nie opuszcza. Ciągle pracuję prowadząc duże centrum konferencyjne, hotel i biuro podróży. Mam dwie bardzo kochane córki, również kochanych zięciów i najukochańsze cztery wnuczki i jednego wnuka. Nade mną czuwa także kochana, a na dodatek prawdopodobnie też mnie kochająca żona Irena. Życie miałem bardzo ciekawe, pełne przygód i atrakcji. Dlatego też ciągle mam ogromną ochotę komuś o tym opowiedzieć. Zostawić ślad po sobie. Często myślę o tym, jak ja sobie już w niebie będę siedział na chmurce, nogami bujał i wypatrywał, jak któreś
z wnucząt lub prawnucząt podchodzi do regału z książkami, wypatruje jakiejś ciekawej lektury i nagle…wpada mu w oko książka ze wspomnieniami dziadka. Jak ja wtedy zacznę fikać na tej chmurce, jak się cieszyć.
Już kilka lat temu postanowiłem napisać wspomnieniową książkę. Wymyśliłem nawet tytuł „Obrazki z życiorysu”. Niestety, idzie mi jak po grudzie. Cierpię na nieustający brak czasu. Praca zajmuje mi noce i dnie, ale jest też moją radością. Siadam więc czasem, w jakiś wolny wieczór i zaczynam wspomnienia przelewać na papier czasem zasypiając nad klawiaturą. Niedługo się z tą książką uporam.
Jestem już przy wieku średnim. Pozostaje już tylko starość. Kiedy siadam do pisania to najbardziej chciałbym pisać o dzieciństwie i mojej wspaniałej Izbicy Kujawskiej. Tu się urodziłem
i pozostałem do matury w 1962 roku. Później mieszkałem i mieszkam w Warszawie, ale Izbica jest stale w mojej głowie i w moim sercu. Odwiedzam Ją dość często i myślami jestem z Nią stale. W Warszawie mamy dość liczne grono wychowanków szkół w Izbicy Kujawskiej. Spotykamy się często i rozprawiamy godzinami o naszym kochanym rodzinnym mieście.
Z radością przyjąłem zaproszenie na uroczystą sesję Rady Miejskiej w dniu 2 grudnia 2024 z okazji 630-lecia lokacji Izbicy Kujawskiej. Chwyciłem więc fragmenty tej mojej niedokończonej książki i to tylko te, które są już poprawione, a dotyczą Izbicy. Oddałem do drukarni by móc przedstawić uczestnikom spotkania choć kilka rozdziałów mych przyszłych wspomnień.
Napisałem też kilka wierszy o Izbicy. Jeden z nich, w formie pastiszu, został tu zamieszczony. Ostatnia linijka tekstu tego wiersza – piosenki brzmi: „Izbico, tyś nasz cud”. No i pomyślałem sobie, że to będzie niezły tytuł niniejszej publikacji, która w większości stanowi wybór żartobliwych wspomnień z okresu dzieciństwa i wczesnej młodości, kiedy mieszkałem w naszej umiłowanej Izbicy Kujawskiej.
Andrzej Bartkowski
MECENAT
Andrzej bartkowski jest mecenasem sztuki. W 2012 roku wraz
z Andrzejem Hulewiczem utworzył Forum Humanum Mazurkas /FHM/ – cykl wydarzeń kulturalno-artystycznych, całkowicie bezpłatnych dla 800-900 osób. Pierwsze odbyło się w Hotelu Mazurkas w kwietniu 2012 roku a ostatnie,
z kolei 70., we wrześniu 2024 roku. FHM to jeden z czterech cyklów koncertów i spotkań kulturalnych organizowanych przez Andrzeja Bartkowskiego
w formule pro publico bono. Gościło ono już kilkaset znakomitych solistów, kilka tysięcy artystów i kilkadziesiąt orkiestr i międzynarodowych zespołów artystycznych. Pozostałe cykle to: „Sympozjon w Mazurkasie”, „Variete literackie Mazurkas” oraz cykl koncertów okolicznościowych. Razem zorganizował już ponad 140 dużych wydarzeń artystycznych dla kilkudziesięciu tysięcy widzów. Zapis filmowy wszystkich wydarzeń pod adresem: www.forumhumanummazurkas.pl
NAGRODY I ODZNACZENIA
2010 – FELICJA – nagroda honorowa za osiągnięcia wnoszące znaczący wkład w rozwój Ożarowa Mazowieckiego /Rada Miejska Ożarowa Mazowieckiego/
2014 – Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” /Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska/
2015 – Złoty Krzyż Zasługi – za wkład w upowszechnienie kultury oraz dokonania w zakresie rozwoju turystyki /Prezydent RP Bronisław Komorowski/
2016 – Oznaka Honorowa „Za zasługi dla Turystyki” /Minister Sportu
i Turystyki/
Medal Europejski BCC – Business Centre Club, Urząd Komitetu Integracji Europejskiej.
2020 – Nagroda Honorowa im. Witolda Hulewicza – polska nagroda przyznawana przez Stowarzyszenie im. Witolda Hulewicza za działalność na rzecz kultury.
2022 – Tytuł Honorowego Obywatela Ożarowa Mazowieckiego przyznany przez Radę Miejską za działalność na rzecz kultury.
2024 – Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis /Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bartłomiej Sienkiewicz/
ADRESY W INTERNECIE
https://pl.wikipedia.org/wiki/Andrzej_Bartkowski
www.forumhumanummazurkas.pl
www. Andrzej-Bartkowski.pl
www.mazurkashotel.pl
www.mazurkastravel.pl



