Obchody Międzynarodowego Dnia Tańca. Jako Mecenas sztuki, MCC Mazurkas włączył się wraz z Mazurkas Travel w projekt powstania pomnika-rzeźby "W hołdzie polskim artystom baletu" Rzeźba "Tancerka" autorstwa Zbigniewa Stanucha upamiętnia pokolenia polskich tancerzy, choreografów i pedagogów, a jej miniaturę można obejrzeć również w centrum konferencyjnym MCC Mazurkas.
W niedzielę, 29 kwietnia o godz. 12:00 przed Teatrem Wielkim - Operą Narodową, od strony ul. Moliera, nastąpiło złożenie kwiatów pod pomnikiem "Tancerka - w hołdzie polskim artystom baletu" oraz SPOTKANIE Z TERPSYCHORĄ. Z kolei o godz. 19:00 w Instytucie Teatralnym (ul. Jazdów 1) odbyło się spotkanie z wizjonerami sztuki tańca.
Organizatorem obchodów jest Fundacja Sztuki Tańca i Instytut Teatralny.
Przy okazji wracamy pamięcią do momentu odsłonięcia rzeźby "Tancerka", której fundatorami są Prezesi Grupy Mazurkas Andrzej Bartkowski i Andrzej Hulewicz.
W dniu 8 października 2016 przy gmachu Teatru Wielkiego Opery Narodowej od strony ulicy Moliera odbędzie uroczysta inauguracja i odsłonięcie pomnika-rzeźby "W hołdzie Polskim Artystom Baletu"autorstwa Zbigniewa Stanucha. Inicjatorką i realizatorką tej pięknej idei jest była primabalerina Teatru Wielkiego a dziś prezes Fundacji Sztuki Tańca pani Bożena Kociołkowska. Przedsięwzięcie jest możliwe dzięki przychylności i wsparciu dyrektora TW ON pana Waldemara Dąbrowskiego. Finansowanie całego projektu wzięła na siebie Grupa Mazurkas /Biuro Podróży, Hotel i Catering Mazurkas/ w osobach Andrzeja Bartkowskiego i Andrzeja Hulewicza.Pomnik ten upamiętnia pokolenia polskich tancerzy, choreografów i pedagogów baletu. Wyrażamy nadzieję, że ta rzeźba stanie się miejscem lubianym przez artystów, mieszkańców Warszawy oraz odwiedzających ją gości. Może stanie się miejscem spotkań ludzi wrażliwych, ceniących piekno tańca. Będzie informowała, że w tym magicznym gmachu Teatru Wielkiego można doznać spotkania ze sztuką baletu prezentowaną przez mistrzów. Marzeniem naszym jest, żeby "Tancerka", bo tak rzeźba nazwana jest przez autora, mogła zyskać sympatię wśród uczniów szkół baletowych, tancerzy, solistów baletu, choreografów i wszystkich twórców tej wspaniałej sztuki, którym polska kultura zawdzięcza tak wiele. Pasję i talent artystów baletu doceniamy tym bardziej, że ich nawet najwspanialsze kariery są niestety krótkotrwałe.Mamy też nadzieję, że rzeźba ta będzie swoistym symbolem sztuki baletu, jako młodsza siostra dwóch już istniejących symboli opery i dramatu.
Fakt odsłonięcia pomnika-rzeźby "W hołdzie Polskim Artystom Baletu" przy Teatrze Wielkim Operze Narodowej, za sprawą znaczącego udziału w projekcie Grupy Mazurkas, czyni dla nas okazję do zorganizowania kolejnego już XXIII FORUM HUMANUM MAZURKAS dedykowanego sztuce tańca.